Skip to content

87 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block5706
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-RER
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,600
50%
Improvement Value:$252,500
50%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,368-0.6%
2024$11,439+40.1%
2023$8,166-0.4%
2022$8,197+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9494, Page 712Recorded7/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1895