Skip to content

18 W. Hamilton Pl.Jersey City, NJ 07302

Built 1865

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block10009
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$585,100
42%
Improvement Value:$804,200
58%
Total Assessment$1,389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,023-0.6%
2024$31,218+40.1%
2023$22,284-0.4%
2022$22,368+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,016DeedBook 9882, Page 257Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

DeedBook 8981, Page 69Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 7978, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1865