Skip to content

16 W. Hamilton Pl.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,930,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block10009
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,200
42%
Improvement Value:$918,300
58%
Total Assessment$1,583,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,360-0.6%
2024$35,581+40.1%
2023$25,399-0.4%
2022$25,494+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,930,000
Sq Ft2,350DeedBook 9603, Page 193Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft2,445DeedBook 9076, Page 49Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 7320, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1890