Skip to content

243.5 Second StreetJersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block11402
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
40%
Improvement Value:$942,600
60%
Total Assessment$1,569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,049-0.6%
2024$35,269+40.1%
2023$25,176-0.4%
2022$25,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 9267, Page 731Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$819,000
DeedBook 8629, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1887