Skip to content

507a Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block10101
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$626,400
62%
Improvement Value:$383,000
38%
Total Assessment$1,009,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,540-0.6%
2024$22,681+40.1%
2023$16,191-0.4%
2022$16,251+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990