Skip to content

511a Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2003

Property Information

Block10101
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,000
62%
Improvement Value:$438,100
38%
Total Assessment$1,146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,592-0.6%
2024$25,753+40.1%
2023$18,383-0.4%
2022$18,452+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984