Skip to content

202 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block10101
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
55%
Improvement Value:$477,900
45%
Total Assessment$1,066,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,824-0.6%
2024$23,973+40.1%
2023$17,113-0.4%
2022$17,177+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990