Skip to content

503 Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Aug 9, 1984

Property Information

Block10101
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,100
61%
Improvement Value:$387,400
39%
Total Assessment$982,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,939-0.6%
2024$22,077+40.1%
2023$15,759-0.4%
2022$15,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3423, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1984