Skip to content

501 Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1991

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block10101
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,000
61%
Improvement Value:$459,400
39%
Total Assessment$1,167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,068-0.6%
2024$26,231+40.1%
2023$18,725-0.4%
2022$18,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 7355, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1991