Skip to content

225 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block10104
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$598,800
32%
Improvement Value:$1,272,700
68%
Total Assessment$1,871,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,791-0.6%
2024$42,053+40.1%
2023$30,019-0.4%
2022$30,131+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,470,000
Sq Ft2,520DeedBook 9918, Page 178Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$2,250,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9255, Page 633Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$1,405,000

From:

To:

DeedBook 9036, Page 342Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5951, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1862