Skip to content

217 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 5, 1980

Property Information

Block10104
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,481
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
54%
Improvement Value:$573,200
46%
Total Assessment$1,233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,287-0.6%
2024$27,460+38.8%
2023$19,781-0.4%
2022$19,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3313, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1857