Skip to content

219 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block10104
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
51%
Improvement Value:$628,300
49%
Total Assessment$1,288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,768-0.6%
2024$28,948+40.1%
2023$20,664-0.4%
2022$20,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 7102, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1862