Skip to content

201 Pavonia Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block10105
Lot12
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building ClassC0850
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$443,000
82%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125-0.6%
2024$12,201+40.1%
2023$8,710-0.4%
2022$8,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000
Sq Ft850DeedBook 9830, Page 539Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8680, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1887