Skip to content

112 Wayne St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block12706
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,900
84%
Total Assessment$624,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,954-0.6%
2024$14,042+40.1%
2023$10,023-0.4%
2022$10,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft847DeedBook 9929, Page 951Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 9233, Page 694Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 8943, Page 277Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8063, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1878