Skip to content

112 Wayne St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$651,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block12706
Lot19
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,900
84%
Total Assessment$624,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,954-0.6%
2024$14,042+40.1%
2023$10,023-0.4%
2022$10,061+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$651,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 9253, Page 986Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 8947, Page 942Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1878