Skip to content

485 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1976

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block10105
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$839,000
62%
Improvement Value:$513,900
38%
Total Assessment$1,352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,210-0.6%
2024$30,400+40.1%
2023$21,701-0.4%
2022$21,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 8379, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1976