Skip to content

213 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,790,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block10105
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
38%
Improvement Value:$1,139,400
62%
Total Assessment$1,842,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,141-0.6%
2024$41,399+40.1%
2023$29,552-0.4%
2022$29,663+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,790,000

From:

To:

DeedBook 9207, Page 560Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5055, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1887