Skip to content

109 Logan Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$101,135
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block10201
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,798
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$334,200
65%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482-0.6%
2024$11,554+40.1%
2023$8,248-0.4%
2022$8,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$101,135
DeedBook 7157, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1895