Skip to content

127 Logan Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 20, 2022

Property Information

Block10201
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$230,600
56%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169-0.6%
2024$9,226+40.1%
2023$6,586-0.4%
2022$6,611+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,972DeedBook 9666, Page 990Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,972DeedBook 9537, Page 799Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 3912, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1900