Skip to content

141 Logan AvenueJersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block10201
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1&2S-CB&B-1N-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
17%
Improvement Value:$1,320,000
83%
Total Assessment$1,592,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,563-0.6%
2024$35,786+40.1%
2023$25,545-0.4%
2022$25,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5769, Page 160