Skip to content

390 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block10201
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-3U-G2
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
23%
Improvement Value:$569,500
77%
Total Assessment$739,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,513-0.6%
2024$16,617+40.1%
2023$11,862-0.4%
2022$11,906+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8633, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2008