Skip to content

134 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block10202
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,601
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$494,300
72%
Total Assessment$684,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,280-0.6%
2024$15,376+40.1%
2023$10,976-0.4%
2022$11,017+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 8668, Page 12Recorded6/9/2009

Property Sale

Sale
$970,000
DeedBook 8496, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7754, Page 199