Skip to content

939 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2010

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jan 29, 2013

Property Information

Block11905
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,610
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
24%
Improvement Value:$527,600
76%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,577-0.6%
2024$15,675+40.1%
2023$11,190-0.4%
2022$11,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$512,500
DeedBook 8895, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8549, Page 64