Skip to content

36 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block10301
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-1UH-FG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
49%
Improvement Value:$187,800
51%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213-0.6%
2024$8,264+40.1%
2023$5,900-0.4%
2022$5,922+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,767DeedBook 9928, Page 308Recorded9/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900