Skip to content

141 BroadwayJersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block10301
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
DescriptionB-GX
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
83%
Improvement Value:$38,900
17%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,167-0.6%
2024$5,200+40.1%
2023$3,712-0.4%
2022$3,726+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9331, Page 63Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9284, Page 160Recorded2/21/2018