Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
79 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306
Vacant Land
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 14, 1997
Property Information
Block10301
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$87,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$87,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,954 | -0.6% |
| 2024 | $1,966 | +40.1% |
| 2023 | $1,404 | -0.4% |
| 2022 | $1,409 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.