Skip to content

45 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block10301
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
31%
Improvement Value:$457,700
69%
Total Assessment$667,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,910-0.6%
2024$15,003+40.1%
2023$10,710-0.4%
2022$10,750+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5836, Page 229