Skip to content

9 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block10301
Lot84
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,388
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
43%
Improvement Value:$233,200
57%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,195-0.6%
2024$9,253+40.1%
2023$6,605-0.4%
2022$6,630+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965