Skip to content

40 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Owner
---
Last Sale Price
$1,353,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block10302
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,500
41%
Improvement Value:$500,000
59%
Total Assessment$849,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387+65.7%
2024$8,078+71.4%
2023$4,713-0.4%
2022$4,730+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,353,000
DeedBook 9905, Page 207Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 9594, Page 570