Skip to content

42 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 18, 1986

Property Information

Block10302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
25%
Improvement Value:$819,100
75%
Total Assessment$1,099,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,543-0.6%
2024$24,697+40.1%
2023$17,630-0.4%
2022$17,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3668, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1900