Skip to content

42 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2004

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block10203
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$390,000
65%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7495, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 2004