Skip to content

56-58 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2002

Property Information

Block10302
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-10U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
28%
Improvement Value:$1,080,000
72%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+40.1%
2023$24,060-0.4%
2022$24,150+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910