Skip to content

71 Wales Ave.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block10302
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,948-0.6%
2024$2,966+40.1%
2023$2,117-0.4%
2022$2,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9802, Page 790Recorded2/16/2024