Skip to content

36 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block5902
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$307,700
55%
Total Assessment$557,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,453-0.6%
2024$12,532+40.1%
2023$8,946-0.4%
2022$8,979+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

DeedBook 9385, Page 686Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7703, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1885