Skip to content

6 Ivy PlaceJersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block17204
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
38%
Improvement Value:$298,100
62%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,687-0.6%
2024$10,754+40.1%
2023$7,677-0.4%
2022$7,705+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$602,000
DeedBook 9478, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1895