Skip to content

63 Giles Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1953

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block10303
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
53%
Improvement Value:$159,500
47%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581-0.6%
2024$7,629+40.1%
2023$5,446-0.4%
2022$5,466+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7657, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1953