Skip to content

289 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block19102
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
36%
Improvement Value:$202,600
64%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117-0.6%
2024$7,161+40.1%
2023$5,112-0.4%
2022$5,131+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

DeedBook 9141, Page 206Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 9141, Page 200Recorded8/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960