Skip to content

59 Giles Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Jan 22, 2009

Property Information

Block10303
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,051
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
29%
Improvement Value:$432,600
71%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,679-0.6%
2024$13,765+40.1%
2023$9,826-0.4%
2022$9,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500
DeedBook 8648, Page 858

Property Sale

Sale
$492,500
DeedBook 8648, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 2008