Skip to content

215 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block3805
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,047
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
35%
Improvement Value:$433,800
65%
Total Assessment$663,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,823-0.6%
2024$14,916+40.1%
2023$10,647-0.4%
2022$10,687+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 117NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008