Skip to content

32 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1913

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 30, 2016

Property Information

Block10303
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
47%
Improvement Value:$226,800
53%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,530-0.6%
2024$9,590+40.1%
2023$6,846-0.4%
2022$6,871+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 986Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 7659, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1913