Skip to content

19 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block15103
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
46%
Improvement Value:$249,000
54%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386-0.6%
2024$10,451+40.1%
2023$7,460-0.4%
2022$7,488+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905