Skip to content

22 Fox PlaceJersey City, NJ 07306

Built 1962

Last Sale Price
$932,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block10403
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
27%
Improvement Value:$567,700
73%
Total Assessment$777,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,366-0.6%
2024$17,475+40.1%
2023$12,474-0.4%
2022$12,521+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$932,000
Sq Ft2,222DeedBook 9743, Page 627Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 9559, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1962