Skip to content

28 Giles Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 2019

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block10403
Lot28
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-G2-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
37%
Improvement Value:$403,800
90%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046-0.6%
2024$10,109+40.1%
2023$7,216-0.4%
2022$7,243+65.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,325DeedBook 9474, Page 635Recorded2/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9186, Page 807