Skip to content

120 Charles St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block2603
Lot40
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,329
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
18%
Improvement Value:$515,600
82%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068-0.6%
2024$14,156+85.7%
2023$7,624-0.4%
2022$7,652+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,329DeedBook 9395, Page 421Recorded4/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018