Skip to content

61 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2011

Property Information

Block10501
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
40%
Improvement Value:$1,040,200
60%
Total Assessment$1,740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,859-0.6%
2024$39,102+40.1%
2023$27,913-0.4%
2022$28,017+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0003