Skip to content

978 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 9, 2003

Property Information

Block10501
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
97%
Improvement Value:$5,100
3%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,631-0.6%
2024$3,654+40.1%
2023$2,608-0.4%
2022$2,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7177, Page 32