Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
45 Wales Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2021
Property Information
Block10302
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVE PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$180,000
98%
Improvement Value:$3,300
2%
Total Assessment$183,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,093 | -0.6% |
| 2024 | $4,119 | +40.1% |
| 2023 | $2,940 | -0.4% |
| 2022 | $2,951 | +6.5% |
Property History
No events match the selected filters.