Skip to content

855 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1917

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block10503
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
40%
Improvement Value:$234,100
60%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733-0.6%
2024$8,788+68.3%
2023$5,223-0.4%
2022$5,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7015, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1917