Skip to content

851 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 13, 1998

Property Information

Block10503
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-21U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
36%
Improvement Value:$1,310,000
64%
Total Assessment$2,045,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,665-0.6%
2024$45,951+40.1%
2023$32,802-0.4%
2022$32,925+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5348, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1923