Skip to content

192 Olean Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1916

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block14704
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
34%
Improvement Value:$223,400
66%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534-0.6%
2024$7,581+40.1%
2023$5,412-0.4%
2022$5,432+64.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 9190, Page 255Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4489, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1916